Az istállóban tartott lovakat naponta kell tisztítani. Ez nemcsak tisztaságuk miatt fontos, hanem egészségük érdekében is. A napi tisztításkor a ló bőrét, lábait, patáit pontosan ellenőrizni lehet, nincs-e rajtuk sérülés.
Lóápolás: elengedhetetlen a tisztaság és az egészség érdekében
A szabad természetben élő lónak különböző módszerei vannak arra, hogy a szőrét tisztán tartsa, és megszabaduljon az élősködőktől: meghempereg a sárban, a homokban vagy a vízben, hozzádörgölőzik a fatörzsekhez. A bokszban tartott ló élvezi, ha rendszeresen tisztogatják.
Munkára!
A napi ápolás során a ló szőrzetét megtisztítjuk a piszoktól, szeméttől és a portól. A sörényt és a farkat kikeféljük. A tisztítás ugyanakkor fontos masszázs is, amely lazítja a ló izmait, és javítja a vérkeringését. Tisztítás közben ügyeljünk a sérülésekre, bőrbetegségekre, vagy a szokatlanul forró, esetleg megduzzadt helyekre, nehogy a bőrt felsértsük a kefe durva élével.
Beszereztünk mindent, ami lovunk helyes ápolásához kell? Szükségünk van egy vakaróra (a legjobb egy gumivakaró), egy gyökérkefére, egy testápoló kefére és egy patkókaparóra. Kössük ki a lovunkat lehetőleg a szabadban, hogy ne kelljen port belélegeznünk. Ezenkívül a kikefélt por így nem száll azonnal vissza a ló szőrére! Először a patát kell kikapargatni. Távolítsuk el a durva szennyeződést, aztán kapargassuk ki a nyírbarázdákat; a patakaparót ne nyomjuk rá túlságosan a nyírre, nehogy megsértsük a szaruréteget. Távolítsuk el a patába szorult kődarabkákat, és nézzük meg, nincs-e tüske vagy köröm a szarurétegben. Vizsgáljuk meg, hogy a patkó még jól illeszkedik-e.
Most simítsuk át a vakaróval a ló nyakát, lágyékát, hátát és felcombját. A hasnál vigyáznunk kell. Néhány ló rendkívül csiklandós. Körkörös mozdulatokkal masszírozzuk a szőrzetet. Ezzel a masszázzsal fellazítjuk a szőrzetet, egyszersmind kifésüljük belőle a port és az egyéb szennyeződést. A vakarót rendszeresen tisztítsuk ki oly módon, hogy a talajhoz ütögetjük.
Ezután a gyökérkefével távolítsuk el a különösen makacs szennyeződéseket, haladjunk a szőrzet növésirányával szemben. A fejen, a fülek mögött és a lábakon nagyon óvatosan kell lennünk. Ne felejtsük el kikefélni a ló szőrzetét a sörény alatt, a hason, a mellkason, a csüd ívében a könyöknél és a csánkján sem. A dús sörényt óvatosan megtéphetjük.
A következő feladat, ha a ló jobb oldalán állunk, hogy a lóvakarót a bal, a kefét pedig a jobb kezünkbe vegyük ( bal oldalon állva ezt éppen fordítva kell csinálni). Előröl hátrafelé haladunk. Kezdjük fent a nyakánál. Tisztítsuk a lovunkat hosszú, tempós kefehúzásokkal, közben a kefét letisztítjuk a vakarón, hogy ismét tiszta legyen. Így ledörzsöljük a lovunk egész testét, a fejet és a lábakat is. A szőrzetnek egészen simának és csillogónak kell lennie.
Keféljük ki a sörényt a gyökérkefével vagy egy műanyag vakaróval. A farkar puha szálú kefével pászmánként kell kikefélnünk. Ha a farokszőrzetben csomók vannak, kézzel lazítsuk ki őket óvatosan. Végül nedves ronggyal vagy szarvasbőrrel töröljük végig a lovat, hogy fényesebb legyen a szőre. Erre a célra egy darab zsákvásznat is használhatunk. Most már a ló teljesen tiszta, és felnyergelhetjük. Alaposan tisztítsuk ki a keféket, mielőtt eltesszük őket.
Amire ügyelni kell
A pata kikaparása
Álljunk a ló mellém kezünkkel lassan simítsuk végig a ló első és hátsó lábait, felülről lefelé haladva. Aztán fogjuk meg a csüdjét, emeljük fel, és mondjuk közben: „Adj patát!” Ha a ló nem reagál, testünkkel nyomást gyakorolhatunk a lapockájára vagy a lágyékára, hogy a súlyát a másik oldalon lévő lábaira helyezze. Felemeléskor ne húzzuk oldalra a patát!
Mikor kell megtisztítani a lovat?
Mindegy, hogy lovagoltunk-e rajta vagy sem, a bokszban álló lovat naponta ápolni kell, és patáit a sarokvánkostól a hegyfalig ki kell vakargatni. Ha lehet, tartsuk tiszteletben a ló étkezési és emésztési idejét, és ne hozzuk ki az állásból, amikor éppen élelmet kap. Lovaglás előtt mindig tisztítsuk meg a lovunkat. Ha lovunkat már korábban meg is tisztítottuk, a lovaglás után mégis alaposan le kell kefélnünk, és meg kell néznünk, nincsenek-e sérülések a lábain, a nyereg alatt és a hastájékon. Kapargassuk ki a patát, és gondoskodjunk róla, hogy lovunk elegendő friss vizet kapjon. Az eltávolított szennyeződéseket egy erre a célra előre odakészített edénybe gyűjtsük, ne szennyezzük vele az istálló padozatát vagy az almot.
Jó tudni
Érzékeny lovak
Néhány ló csiklandós, és nem szereti, ha csutakolják. Fém vakaró helyett használjunk inkább gumi- vagy műanyag vakarót, ezek lényegesen puhábbak. Főleg a ló hastájékán kell óvatosnak lennünk, egyes négylábúak világosan kimutatják, hogy nem szeretnék, ha ott is megtisztogatnánk őket… A kényes pontokon kézzel is dolgozhatunk.
A csutakolás bizalmat teremt
A csutakolást nem szabad megterhelő feladatnak felfognunk. Éppen ellenkezőleg: jó alkalom arra, hogy szoros kapcsolatot építsünk ki a lóval. A legtöbb ló élvezi, ha gondosan lecsutakolják. Eközben egyre jobban megismerjük a lovunkat, és hamarosan tudni fogjuk, mit szeret és mit nem. A lóval való intenzív foglalkozás bizalmat szül a ló és lovas között. |